23.09.2012

drzewa w zmieniającej się przestrzeni


Budując dom odnosimy się do poziomu i punktu zerowego określonego przez geodetę. W przypadku wykonywania fundamentów pod zabudowę czasami okazuje się, że trzeba zmienić poziom gruntu w otoczeniu domu. Nie jest to problem kiedy teren wokół przyszłego domu jest pusty. Jednak, gdy w otoczeniu pojawiają się drzewa a teren należy podnieść lub obniżyć, trzeba uwzględnić ochronę istniejących drzew. Przysypanie pni drzew ziemią spowoduje nagłą niekorzystną zmianę dla rośliny. Przysypana korowina zacznie gnić, a drzewu grozi pojawienie się chorób lub zamieranie. Potrzebne jest zachowanie drzewa na tym samym poziomie, na którym wyrosło. W związku z tym należy otoczyć drzewo stałym elementem, np.. poprzez budowę murków z trwałej konstrukcji lub wykonaniem murka na sucho np. wykładając granicę podniesionej ziemi kamieniami.

Poniżej schemat jak w zgodzie z wymaganiami roślin można zmienić poziom terenu, w przypadku kiedy należy go podnieść.
Nie zawsze jednak udaje się zachować taką odległość jak zasięg korony drzewa, w związku z czym najważniejsze jest zabezpieczyć pień drzewa przed zasypaniem, aby przede wszystkim zabezpieczyć korowinę i pozostawić dostęp powietrza jak w stanie rzeczywistym.

Można to zrobić na przykład w ten sposób tutaj
Czasami jednak zdarza się, iż ziemię należałoby obniżyć. Jak jednak to zrobić by nie naruszyć systemu korzeniowego drzewa, nie odkryć go i tym samym narazić na niekorzystne czynniki?

Jednym ze sposobów jest także wykonanie donic bądź zachowanie płynnie opadającej skarpy. Przykładowy schemat jak taką donicę wykonać można zobaczyć tutaj 
Poniżej natomiast przykład rozwiązania jak zachowany został poziom gruntu dla drzew, mimo całkowitej zmiany otoczenia.Źródło: autor nieznany, znalezione w internecie

A jak Wy rozwiązujecie zróżnicowanie poziomów w terenie? Spotkaliście się z jakimiś ciekawymi rozwiązaniami?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

CO O TYM SĄDZISZ?