22.09.2012

nietypowe cudeńka


Projektując ogrody, tereny zieleni lub przestrzeń wokół Nas, poszukujemy dodatków, które tą przestrzeń urozmaicą, dodadzą jej stylu i indywidualnego charakteru. Detale podkreślają wyraz przestrzeni, i mimo iż często pomija się je ze względu na koszty lub po prostu brak uzasadnienia funkcjonalnego, to właśnie one wraz z elementami stałymi w terenie, podkreślają i podnoszą jakość przestrzeni szczególnie w okresach przejściowych dla roślin, bądź też stają się głównym punktem zainteresowania, gdzie otoczenie tworzy ich dodatek.
Aranżacja terenów zieleni na obszarach miejskich umożliwia wprowadzanie do założeń bardziej otwartych i innowacyjnych rozwiązań niż na terenach prywatnych. Wiąże się to zarówno z kosztami jaki i z charakterem miejsc. Jednak czy na pewno w terenach prywatnych nie można wprowadzić ciekawych i równie stylowych dodatków?

W sierpniu tego roku, na szczecińskich Jasnych Błoniach pojawiły się nietypowe zwierzaki. Wszystkie jednakowe, a tak urokliwe, że tylko zabrałoby się je do własnego domu. Niebieskie poliestrowe owce, które zagościły w Szczecinie tylko jeden dzień, zafascynowały mieszkańców miasta. Ich duża ilość na pewno oddziaływała na ich odbiór niż pojedyncza sztuka, jednak jeden taki zwierzak na małej przestrzeni wzbudzałby tak samo duże zainteresowanie.


Rzeźby z żywicy poliestrowej często kojarzone są z dawniej popularnymi 'krasnalami', które dla jednych stały się formą tzw. kiczu, dla innych ozdobą ogrodów. Jakkolwiek nie miałyby swojego zastosowania, w obu kwestiach były dodatkami do przestrzeni, w której nie współgrały z resztą otoczenia. Ale czy każdy krasnal wydaje się być zbędnym dodatkiem w terenach zieleni? A może wszystkie elementy z żywicy poliestrowej wyglądają nieciekawie.

Oto kilka innych przykładów elementów z żywicy, które w nowoczesnych założeniach równie dobrze by się prezentowały.
Do ciekawych dodatków można zaliczyć także meble do założeń zewnętrznych. Dzięki zastosowaniu w nich żywicy, świetnie nadają się do prywatnych terenów zieleni i ogrodów, gdzie mogą pozostawać na terenie przez cały rok, zachowując swoją trwałość przez wiele lat.


A czy Wy macie w swoich ogrodach bądź przestrzeniach jakieś elementy z żywicy? I co to takiego? 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

CO O TYM SĄDZISZ?