15.01.2013

Obsuwanie się gruntu - co zrobić?


Kiedy teren jest mocno zróżnicowany, występują trudności w jego użytkowaniu  i utrzymaniu, a podczas intensywnych opadów deszczu lub przy roztopach zaczyna obsuwać się grunt, należy podjąć działania aby temu zapobiec.
Można to zrobić w różnoraki sposób, poczynając od układania 'suchych murków' (z materiału kamiennego, układane bez zaprawy), po trwalsze i bardziej dekoracyjne konstrukcje jak murki betonowe czy kamienne, lub kosze i siatki gabionowe.
Jedną z metod jest także zachowanie pochyłości skarpy i umocnienie jej za pomocą dostępnych na rynku antyerozyjnych geosiatek, geowłóknin lub biodegradowalnych mat antyerozyjnych z naturalnych włókien. Zabezpieczenia takie mogą być układane samodzielnie lub poprzez kotwienie (gwoździowanie) gruntu, na którym są układane. Wszystko jednak zależy od formy użytkowania pochyłego terenu, rodzaju gruntu, geometrii skarpy oraz jego funkcji.
Na spadzisty teren warto także wprowadzić nasadzenia, które odbiorą częściowo ilość wód opadowych spływających po powierzchni gruntu. Rośliny umacniają także skarpę dzięki swoim rozległym systemom korzeniowym i stają się naturalnym zabezpieczeniem gruntu. Wybierać jednak do tego należy rośliny o rozległym systemie korzeniowym, niskie i średnie. Duże rośliny bowiem mogą nie utrzymać się na skarpie i mogą mieć problemy z odbieraniem wody, odbieraniem składników pokarmowych z gruntu, a przede wszystkim mogą się przewracać, co spowoduje ich zamieranie lub choroby.Powyżej rysunek - projekt - wykonany przez Pracownie, obrazujący przekształcenie nasypu ziemnego w skarpę z układem tarasowym i niewysokimi murkami z koszy gabionowych.
Poniżej natomiast, dwa inspirujące i ciekawe rozwiązania zabezpieczenia gruntu o urozmaiconych wysokościach terenu.Jakie zabezpieczenie skarp podoba Wam się najbardziej a jakie najmniej? Czy uważacie, że któregoś z materiałów nie powinno się już stosować bo wygląda nieciekawie w terenach zieleni?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

CO O TYM SĄDZISZ?