28.01.2013

pasy - nie tylko na jezdni / projekt Pracowni Aranżacja

Pasy w terenach publicznych najczęściej kojarzą Nam się z pasami na jezdni. Dostępność i możliwości materiałowe nawierzchni na polskim rynku, pozwalają aranżować nawierzchnie o wymyślnych formach.
Ważne jest, aby przy takim nietypowym układzie, pamiętać o zachowaniu dobrego smaku i korzystnym odbiorze wizualnym ułożonych powierzchni. Przesyt wzorów lub kolorystyki może przytłoczyć pozostałe elementy otoczenia i zamiast być ozdobą, może sprawiać wrażenie odrębnego. 

Przedstawiana propozycja pracowni, to projekt zagospodarowania terenu zieleni - skweru - z ułożoną nawierzchnią tworzącą zwężające się pasy. Inspiracja iluzją - złudzeniem optycznym były główną podstawą do zastosowania takiego rozwiązania. Paskowana nawierzchnia zwęża się do środka skweru, aby sprawić wrażenie jakby się zawijała, zachęcając tym samym do wstąpienia wgłąb skweru. 

 Źródło: Pracownia Aranżacja

 Źródło: Pracownia Aranżacja


Iluzje w nawierzchni można wykonać układając różne wzory. Inspiracjami do nich mogą być między innymi rysunki z iluzjami, jak te zamieszczone poniżej.
Jednak, aby udowodnić, że rozwiązania z zastosowaniem złudzenia optycznego świetnie prezentują się w miejskich przestrzeniach poniżej kilka przykładów rozwiązań z iluzjami - na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

CO O TYM SĄDZISZ?