15.07.2013

mocno zachwaszczony teren - co z nim zrobić?

Jeżeli jesteś w trakcie budowy domu, a teren na około niego z dnia na dzień coraz mocniej porastają chwasty, możesz od razu zacząć działać i je zwalczać. Nie czekaj z tym do ostatniej chwili kiedy chwasty są tak wysokie, że trudno przez nie przejść, a tym bardziej nigdy nie przywoź warstwy czarnoziemu na zachwaszczoną glebę. Zasyp ziemi nie spowoduje obumarcia już wyrośniętych chwastów, a wręcz przeciwnie wzmocni ich korzenie i utrudni oczyszczanie terenu przed założeniem ogrodu. Powstaną bowiem dwie zachwaszczone warstwy, które przed założeniem rabat czy trawnika należy oczyścić, aby dalsze zagospodarowanie terenu miało sens. W przeciwnym razie przykryte chwasty będą wschodziły na terenie jeszcze przez wiele lat.
Jednym ze sposobów zwalczenia chwastów jest wykonanie oprysku preparatem Rundup, który przenikając przez liście całkowicie wchłania się w rośliny i zabija je od wewnątrz. Już po kilku dniach rośliny zaczynają żółknięć i usychać, a następnie całkowicie obumierają. Należy jednak pamiętać, że jest to silny środek chemiczny, w związku z czym należy wykonać oprysk zgodnie z instrukcją i przy odpowiednich warunkach atmosferycznych.

Jeżeli jednak na wykonanie jakiegokolwiek oprysku jest już zbyt późno, wówczas oczyszczenie terenu należy zrobić ręcznie lub mechanicznie 

Przy oczyszczaniu terenu przed jego założeniem można wykonać przeoranie terenu i wyciągnięcie wszystkich zalegających w glebie chwastów. Jest to pracochłonny zabieg, ale w taki sposób można całkowicie oczyścić glebę ze zbędnych korzeni chwastów. Można także ściągnąć wierzchnią, zachwaszczoną warstwę za pomocą koparki lub przeorać teren i wybrać ręcznie większe chwasty. Jest to zabieg droższy ale szybszy.

Warto przemyśleć co jest dla Nas ważniejsze -czas, pieniądze czy dokładność, a na pewno od tego zależeć będzie wybór sposobu oczyszczenia terenu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

CO O TYM SĄDZISZ?