29.12.2014

trawnik z rolki czy trawnik z siewu?

Zakładając ogród, wielu inwestorów zastanawia się jaki trawnik wybrać, aby wyglądał korzystnie i był przede wszystkim trwały. Wbrew pozorom, założenie trawnika i jego dalsze pielęgnowanie nie jest takie proste i łatwe jak się większości osobom wydaje. Cotygodniowe koszenie, pielęgnacja trawnika na wiosnę lub na jesieni - areacja, wertykulacja, jesienne grabienie trawnika z liści, problemy z pojawiającymi się chwastami i grzybami, pojawianie się plam, gnicie, przesuszenie - to tylko część trawnikowych problemów.
Jak pracownia polecamy zatem decyzję o wprowadzaniu innych elementów zagospodarowania, które nadadzą przestrzeni więcej charakteru i ciekawszych wnętrz w krajobrazie, ograniczą ilość pracy związanej z trawnikiem i problemów jakie się pojawiają nawet wtedy kiedy staramy się o trawnik dbać wszelkimi sposobami.
Jeżeli jednak jesteśmy zdecydowani na wybór trawnika, to najczęściej pada pytanie - jaki? Z rolki, a może z siewu?

wykonawstwo ogrodów
Źródło: Pracownia Aranżacja
Pytanie to zależy przede wszystkim od oczekiwań co do uzyskanego efektu, ale czy oba trawniki naprawdę tak różnią się od siebie?
Jak wiemy, mieszanki traw składają się z najbardziej popularnej trawy - wiechliny rocznej (poa annua). Występuje ona przede wszystkim w mieszankach trawnikowych występujących na skwerach, placach miejskich, pasach przyulicznych. Odporna na zadeptywanie urośnie nawet na najbardziej jałowych gruntach, pomiędzy peknięciami w nawierzchniach - gdzie tylko się da.

realizacja ogrodów
Źródło: Pracownia Aranżacja
Mieszanki używane do trawników ogrodowych również mają namiastkę tejże trawy w połączeniu z wieloma innymi, najczęściej dostosowanymi do warunków siedliskowych - terenów nasłonecznionych, zacienionych, podmokłych, aby zakładany trawnik spełnił swoją rolę i zadanie w każdym miejscu.
Dlatego też trawnik, jeżeli ma dobre warunki wzrostu - urośnie na każdej glebie (w przypadku trawnika z siewu). Warto jednak chociaż minimalnie przygotować grunt przed jego założeniem - odchwaścić teren, wygrabić kamienie, wyrównać, zwałować, przesypać ziarna żyzną ziemią lub piaskiem.
W przypadku trawnika z rolki, przygotowanie gruntu jest podobne. Jedynie, gruntu nie wałuje się przed ułożeniem, a jedynie przegrabia i układa na wilgotnym podłożu. Trawnik z rolki musi być również nawodniony, aby nie przesychał po ułożeniu i nie zwijał się. Istotne jest bowiem aby korzonki trawy z rolki, jak najszybciej połączyły się z gruntem docelowym. Będzie świadczyć to wówczas o przyjęciu się trawnika. Mimo, że trawnik z rolki pozwala uzyskać efekt od razu, to wiążą się z nim często różne problemy - nie chce się przyjąć mimo dobrze przygotowanego podłoża, powstają żółte plamy, powstaje za duży humus kiedy trawnik jest zbyt rozwinięty, pojawiają się grzyby. Dlatego ważne jest sprawdzenie źródła trawnika przed jego zamówieniem, gdyż musimy nastawić się na różne jego późniejsze dolegliwości. W przypadku trawnika z siewu najgorszym zagrożeniem jest spływanie ziaren (w przypadku dość intensywnych opadów deszczu zanim zdążą wykiełkować), pojawienie się chwastów w trakcie rozwoju trawnika, koleiny - jeżeli podłoże nie zostało dobrze zwałowane, wyjedzenie ziaren przez ptaki, nierównomierny wzrost ziaren w różnych miejscach trawnika, pojawienie się grzybów, mchów, pleśni.

trawnik cena
Źródło: Pracownia Aranżacja
Dlatego po założeniu trawnika trzeba nastawić się na różny jego wygląd przynajmniej przez pierwsze dwa sezony. Trawnik bowiem - czy z siewu, czy z rolki - musi się umocnić, przystosować do warunków, przyzwyczaić do danego miejsca. Są to bowiem naturalne 'organizmy', które tak jak każda inna roślina, potrzebują czasu by się przyjąć w danym środowisku i rozwijać przez kolejne sezony.
realizacja ogrodów
Źródło: Pracownia Aranżacja
Trawnik - cena:
A jaka jest różnica w cenie wykonania trawnika? Trawnik z siewu to przeważnie koszt 10-15zł/m2 (wykonanie wraz z roślinami), trawnik z rolki natomiast to koszt ok. 20-25zł/m2 (rozłożenie trawnika z rolki oraz kwota za rolkę). Dokładna cena zależy od miejsca zakupienia materiałów, konieczności przygotowania podłoża i ilości pracy jaką należy włożyć w przygotowaniu takiego trawnika.

trawnik z siewu
Źródło: Pracownia Aranżacja
Rada 1 : 
Nie polecamy wykonywania trawników na skarpach ze względu na trudność koszenia i słabe ich zakorzenienie, oraz na małych przestrzeniach, gdzie cotygodniowe koszenie jest problematyczne i można zastąpić je wprowadzeniem mało problematycznych rabat.

Rada2 : Przed założeniem trawników warto pomyśleć o systemie nawadniania i rozłożeniu przewodów elektrycznych, aby nie było konieczności ich późniejszego niszczenia.

trawnik z rolki
Źródło: Pracownia Aranżacja

2 komentarze:

  1. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie ja mam u siebie trawnik z siewu i nie mogę złego słowa na jego temat powiedzieć. Odmiana trawy jest piękna i zarazem miękka co mi i moim dzieciom bardzo odpowiada. Oczywiście jaki trawnik by nie był to należy o niego dbać. Pomagają w tym na pewno środki z firmy http://www.substral.pl/ gdyż ja akurat takich właśnie używam.

    OdpowiedzUsuń

CO O TYM SĄDZISZ?