07.09.2016

Rośliny - ostatni etap realizacji ogrodu, terenu zieleni, balkonu czy tarasu

Kiedy planujemy zaprojektować lub zrealizować swój teren – teren zieleni, ogród czy działkę wielokrotnie myślimy – trzeba ją obsadzić.
Myśli się o roślinach – gatunkach, odmianach, ich miejscu, stanowisku, glebie, ale nie myśli się o tym co chce się uzyskać, jak zmniejszyć ilość pracy po realizacji, albo co będzie można przekształcić w terenie po pewnym czasie.


Dobór roślin i ich docelowe wprowadzenie to ostatni etap realizacji.
W pierwszej kolejności warto pomyśleć o funkcjonalności działki, zacienieniu, wodach gruntowych, elementach nawierzchni czy małej architektury, wyposażeniu, które chcemy na terenie umieścić.
Rośliny mają tylko podkreślić cały efekt budowlano – architektoniczny na działce. Wprowadzić akcent, ciekawą formę lub detal kolorystyczny.
Kiedy zmieniamy kolejność realizacji i najpierw zaczynamy od roślin, a nie bardzo znamy się na tym czy roślina, która została zakupiona będzie w przyszłości duża czy mała jak przy zakupie, warto odczekać chociaż jeden sezon i zobaczyć w jakim stopniu gatunki się rozrosły. Dzięki temu mamy wgląd w ostateczną pozostawioną powierzchnie, którą jeszcze możemy zaaranżować, lub możemy podjąć decyzję co wykopać zanim będą z tą rośliną problemy przy dalszym użytkowaniu działki.
Kiedy ogród lub teren zieleni nabiera lat, wówczas zaczyna być widać, które gatunki zostały posadzone błędnie na początku.


Dlatego wybierajmy rośliny z rozsądkiem i po wykonaniu wszystkich wcześniejszych elementów. Nie zaszkodzimy roślinom, dopasujemy gatunki do aranżacji i będziemy się cieszyć z kompleksowej aranżacji Naszego otoczenia.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

CO O TYM SĄDZISZ?