11.06.2017

Czy komunikacja publiczna może być nowoczesna?

Źródło
Kiedy w Polsce powstają nowe założenia w przestrzeniach miejskich, często są do siebie bardzo zbliżone wizualnie.

Centra przesiadkowe, komunikacyjne, pętle autobusowe, tramwajowe i inne, mimo, że oblegane pasażerami i codziennie przewija się przez nie tłumy ludzi, wielokrotnie nie mają nawet dobrze rozbudowanego zaplecza sanitarnego, w tym toalet, a co dopiero mówić o sklepach, kawiarniach czy najważniejszego elementu - zadaszeniu i miejscach do siedzenia.


Źródło

W Finlandii, w mieście Lahti, powstało kilka lat temu Centrum Komunikacyjne, które aż tryska nowoczesnością. Do budowy użyto bardzo efektowną i popularną miedź, która wprowadza oryginalne rozwiązanie warte zapamiętania na dłużej.
Tak planowana architektura daje wyraz całej architekturze krajobrazu miasta. Nawet najmniejsze miasteczko z tak wyszukanym nowoczesnym rozwiązaniem może przynieść popularność na całym świecie i być inspiracją do powstawania oryginalniejszych realizacji niż mamy miejsce poznawać w Polsce - o klasycznych formach, rozwiązaniach, często z zaniżonym budżetem na realizacje.

W takich miejscach z przyjemnością upływa czas oczekiwania na bus, autobus, czy autokar, a gra świateł i cieni o każdej porze pozwala wyglądać konstrukcji inaczej i tym samym nawet nocą nie jest smutno, przygnębiająco i strasznie - jak to bywa niestety w niektórych miejscach na komunikacyjnej, pasażerskiej mapie Polski.

Centrum Komunikacyjne w Finlandii to nie tylko miejsce wizytowe, ale także stworzone z myślą o ludziach. Jedna przesiadka w takiej miejscowości i zapamięta się ją do końca życia. Warto czerpać przykład z takiej innowacyjnej nowoczesności.

Źródło
Źródło

Źródło
Źródło

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

CO O TYM SĄDZISZ?