22.08.2017

trawy ozdobne w roli głównej


W przestrzeniach publicznych trawy ozdobne to okazy bardzo pożądane. Rozjaśniają przestrzeń, nadają jej lekkości, na jesieni mogą się naturalnie lub wielokolorowo przebarwiać, a do tego również mają kwiatostany, bardzo delikatne, niekiedy mało widoczne, ale tworzące delikatną mgiełkę


Dzisiaj prezentujemy Wam skwer w Gdyni, leżący pomiędzy Teatrem a Centrum Filmowym w Gdyni. Trawy ozdobne otaczają dosyć otwarty plac ze ścieżkami, który nakierunkowany jest na scenę.

We współczesnych, nowoczesnych rozwiązaniach trawy ozdobne świadczą o nowoczesności. Świadczą dlatego, że nie są formowane i kontrastują z prostymi ścieżkami, prostymi rozwiązaniami małej architektury czy architektury otaczającej, a dodają im lekkości. Inne rośliny o konkretnych kształtach mocno dominują w przestrzeniach, a przesyt żywotników, jałowców oraz cisów i wszelkich roślin iglastych w Polsce, pasuje przede wszystkim do klasycznych a nie nowoczesnych rozwiązań i jest już na tyle opatrzona, że nie zachwyca i nie powinna zachwycać kiedy powstają nowe, współczesne założenia.

W tym rozwiązaniu dominuje minimalizm, ale w bogatym tego słowa znaczeniu. Minimalistyczna, centralna część placu również jest w większej mierze zdominowana przez trawy - ale niskie. Trawnik bowiem to również mieszanka traw, jednak karłowych i ciętych regularnie co nie pozwala mu się rozwijać tak jak trawy ozdobne. Na obrzeżach wszystko otoczone jest trawami ozdobnymi, a plac z obu stron zamykają nowoczesne bryły budynków, na które powinno się kierunkować wzrok w pierwszej kolejności.

Spójna i przemyślana forma z założeniami otaczającymi, może z pozoru wydawać się pusta, ale patrząc na funkcje istniejącej tutaj sceny i możliwości zapełnienia placu ludźmi siedzącymi w lecie na trawie, zmienia spokojną przestrzeń na tętniący wycinek miasta w momencie różnych występów.

Zatem jeżeli planujecie realizować nowoczesne założenia to śmiało zastosujcie trawy ozdobne. Takie otoczenie dużo lepiej wypadnie wizualnie i podniesie status miejsca, niż kosztowne, formowane rośliny, które mogą wprowadzić odwrotny skutek niż się oczekuje.
Jeżeli będziecie potrzebować wsparcia, zachęcamy do skorzystania z usług Pracowni , TUTAJ,   która zajmie się zaprojektowaniem Waszego terenu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

CO O TYM SĄDZISZ?