19.09.2017

duża działka - jak zagospodarować?


Często poruszane na łamach pracowni nowoczesności były tematy małych ogrodów i przestrzeni, bo z Nich jako zawodowi architekci krajobrazu zawsze mieliśmy najwięcej zapytań i pracy. 

Jednak Naszą specjalnością zawsze były i są duże i trudne działki. 
Działki, których powierzchnia przekracza 2500m2, 3000m2, 5000m2, a nawet 10000m2 i 40000m2
Czas wykonania projektu takiego otoczenia jest zawsze dłuższy niż w przypadku małych terenów, koszty wykonania również są znacznie większe, ale przemyślana propozycja projektowa odciąży finanse inwestorów w trakcie realizacji lub założy etapowe prowadzenie prac, które nie będą ze sobą kolidować.
Duże działki nie tylko są wyzwaniem dla inwestorów, ale dla projektantów również. Duże działki dają ogromne możliwości, ale jednocześnie podwajają koszty każdego założenia, ze względu na większe powierzchnie do aranżacji.
Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, więc albo porywa się z przysłowiową motyką na słońce i chce zrealizować cały teren za jednym razem a coraz mniejsza kwota pieniędzy ostatecznie uniemożliwia wykonanie wszystkich prac, albo pozostawia realizacje na dalsze lata, kiedy fundusze zaczną bardziej sprzyjać pełnej realizacji.

Jak zatem zagospodarować i zaplanować prace na dużej działce?

1) Na wstępie warto zniwelować teren po budowie. Pokaże Nam to jaka różnica w terenie się znajduje i jak będzie można rozplanować etapy realizacji. Na dużym terenie zawsze wychodzi różnica wysokości. Nawet jeżeli ona będzie wielkości 50cm i nie będzie widać jej gołym okiem, to i tak będzie na tym terenie istnieć.
2) Wykonać projekt. Tak, bez projektu w tym przypadku możemy dokonywać błędnych decyzji jeżeli chodzi o wykonanie nasadzeń roślin, bądź błędnie oszacujemy wielkość poszczególnych elementów istniejących na terenie.
3) Podzielić projekt na etapy. Kiedy projekt jest gotowy, przy dużej działce lepiej wykonać realizacje etapami. Pozwoli to przygotować pieniądze na każdy etap realizacji projektu, a jednocześnie, w razie konieczności wybudowania dodatkowych elementów na działce, nie przewidzianych na etapie projektowym, pozwoli to zgłosić się ponownie do projektanta, by przeprojektował wcześniejszą wizję do nowych dominujących detali.
4) Zacząć realizacje od końca. Tak, dla niektórych może to się wydawać dziwne, ale realizacja powinna być wykonywana od najdalszej części działki, chyba, że najdalsza część ma możliwość dojazdu do terenu z zewnątrz. Realizacja od końca powoduje, że w każdym kolejnym etapie, w którym zbliżamy się do domu, nie niszczymy kolejnymi pracami budowlanymi wcześniej wykonanych etapów. Możemy również podzielić realizacje na etapy tematyczne - budowlane, roślinne i inne, bądź na etapy wnętrz krajobrazowych - bo takie przy dużych przestrzeniach są niezawodne.
5) Stosować średnią i dużą wielkość roślin. Małe rośliny na dużych przestrzeniach są niewidoczne. Giną w gąszczu odległości i stają się wręcz pyłkiem w przestrzeni. Aby uzyskać widoczny efekt nasadzeń, należy zakupić większe okazy i dużą ilość sztuk, aby gatunki położone dalej od domu były widoczne z okien, zanim ogród nabierze pełnego wyrazu po wielu latach.
6) Stosować zabudowania małej architektury o większych gabarytach niż na niewielkiej działce. Nie powinniśmy przerażać się tym, że altana nagle będzie miała bok 5 metrów, kiedy wystarczyłaby taka 2m, albo że grill będzie miał stół długości prawie 3m, kiedy wystarczy zaledwie metr aby postawić na nim niezbędne talerze. Podobnie jest elementem wodnym czy ścianą ozdobną. Kiedy przerażają Nas wielkości tychże elementów, wyznaczmy je w rzeczywistej przestrzeni oznaczając jaskrawym kolorem i stańmy przy samym domu, aby zobaczyć wielkość tego elementu. Okaże się nagle, że to co uważaliśmy za wielkie wydaje się maleńkie, a to co wydawało się wystarczające, jest kompletnie niewidoczne.Na dużych działkach jeżeli chcemy, aby coś się dobrze prezentowało, również musi mieć większe gabaryty.

I to najważniejsze punkty z planu zagospodarowywania dużych działek. Jeżeli posiadamy dużą przestrzeń są to punkty priorytetowe, którymi powinniśmy się kierować, aby Nasza przestrzeń nie zrujnowała kieszeni i została zrealizowana w pełnym wymiarze.

A czy Wy posiadacie dużą działkę i nie wiecie jak ją zagospodarować? Piszcie śmiało w komentarzach z czym macie największy problem.