23.10.2017

drewno w miejskich przestrzeniach


Skoro ostatnio pojawił się temat o kamieniu, nie może zabraknąć teraz tematu o drewnie. Drewno, tak jak i kamień, dzięki swojej naturalności i elastyczności jest bardzo podatny na obróbkę.
Kiedy drewno jest dobrze zakonserwowane i przygotowane do obróbki, można z niego stworzyć architektoniczne cuda.


Cudem jest jednak zachowanie naturalnej formy drewna w taki sposób, aby tą naturalną formę móc zachować i wykorzystać do współczesnych założeń. 

Projektantom i wykonawcom na pewno udało się to na Bulwarze Wiślanym w Warszawie, i mimo że poruszamy już kolejny raz temat bulwaru, to jeszcze nie raz, w najbliższym czasie, temat ten na Naszej stronie się ukaże.
Wszystko to za sprawą rozległości bulwaru i ciekawych elementów, które się na nim znajdują, a które przyczyniły się do tego, abyśmy mogli poruszyć wiele tematów z różnych płaszczyzn i dziedzin. 

Drewno to materiał, których wielu inwestorów się obawia - bo trzeba impregnować, bo zmienia kolor, bo trzeba szlifować, odświeżać i ciągle jest z drewnem tyle zabawy, że aż szkoda na to czasu.
To są niektóre zdania, które przez wiele lat mieliśmy okazje słuchać jako argumenty ze strony Naszych klientów.

Z doświadczenia jednak wiemy, że wszystko o co nie dbamy niszczeje - materiały, sprzęty, a nawet relacje z ludźmi. Jeżeli coś odpuszczamy, nie pielęgnujemy tego, nie dbamy o dobry stan, to zawsze prędzej czy później będzie do wyrzucenia, będzie do zakończeni użytkowania.

Kiedy w przypadku wyboru materiału do swoich terenów odrzuca się naturalne materiały tylko z tego względu, że nie ma się ochoty ich pielęgnować, przekreśla się coś, czego się nawet nie wypróbuje.

A jak to jest z drewnem w przestrzeniach publicznych?
Jak to jest, że w tym przypadku drewno wytrzymuje, a w przypadku przestrzeni prywatnych nie?

Właśnie z tego względu, że są dobrze zaimpregnowane, olejowane, przygotowane na długotrwałe użytkowanie. Drewno sprawdzi się w każdych warunkach i przy równie silnym użytkowaniu, nie należy jednak oszczędzać na jego zabezpieczeniu przed wnikaniem wilgoci, a efekt i widok materiału będzie równie trwały jak innych materiałów.

A czy telefony komórkowe, które się niszczą po dwóch latach uważacie za trwalsze od drewna? Widzicie w tym porównanie czy nie do końca?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

CO O TYM SĄDZISZ?