01.12.2018

Paryż jesienią, czyli Wielki Łuk Braterstwa - Grande Arche


Grande Arche, czyli Wielki Łuk Braterstwa w Paryżu, który znajduje się w dzielnicy La Defense to jedna z nowoczesnych brył architektonicznych, jakie powstawały już w latach 1982 - 1990.
Bryła jest tak nietypowa i innowacyjna, że aż trudno uwierzyć jak wcześnie była budowana tak nowoczesna architektoniczna zabudowa.

Dwudziestowieczna forma Łuku Triumfalnego została zbudowana dla uczczenia ludzkości i idei humanitarnych.
Budynek przypomina sześcian. Pod nim i pod placem znajduje się stacja metra - Regionalna Sieć Ekspresowa i autostrada.
W budynku mieszczą się biura, a dawniej na szczycie budynku znajdował się także taras widokowy. Po awarii wind zaprzestano możliwości korzystania z tarasu widokowego, a pomieszczenia te przeznaczono na biura. Trochę żal, że nie zrobiono nowych wind, bądź nie przerobiono do chwili obecnej możliwości wjazdu na szczyt budynku, gdyż panorama otoczenia z takiego miejsca, na pewno była czymś wyjątkowym.

Budynek jednak, mimo, że budowany tak dawno, zachował swój nowoczesny przekaz aż do dzisiaj i pokazuje, że architektura nie ma reguł.Takie budynki obrazują również, że wszystko w obecnych czasach jest możliwe, a nadal tak wiele osób boi się rozmachu w swoich projektach czy inwestycjach.
Skoro takie możliwości budowlane były możliwe do zrealizowania w 1982 roku, to co dopiero można byłoby zaproponować obecnie?


Dzisiaj i w przyszłych postach pokażemy trochę architektury Paryża. Miasta, które kojarzone jest z dużymi placami i zachowaną historyczną architekturą. A mimo to pokażemy kilka miejsc wartych uwagi pod względem nowoczesności i nowoczesnej architektury.
Rozpoczynamy od Grande Arche, bo jest dość popularne i znane turystom, a jednocześnie obrazuje innowacyjność w swojej formie i prostotę w wykonaniu.
Pokazujemy nie tylko bryłę z oddali, ale także ściany z bliska, czy architekturę metra, która znajduje się u stóp bryły budynku, jak i charakterystyczne zadaszenie czy szklane ściany będące ciekawym dodatkiem i miejscem do tworzenia bardzo artystycznych zdjęć.

Czy zatem warto wybrać się do Paryża, by zobaczyć budynek z takiej perspektywy?
Warto, aby wiedzieć, że kiedy obecnie ktoś mówi, że czegoś się nie da, nie można, nie powinno się, to warto wiedzieć, że ta osoba jeszcze mało w swoim życiu zobaczyła.
Obecnie da się zrobić wszystko. Potrzeba tylko chęci. I my zachęcamy do spaceru po Paryżu. Tutaj, dzisiaj, z Nami.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

CO O TYM SĄDZISZ?