12.12.2018

szklana piramida Luwru w Paryżu

 Luwr Paryż

Ostatnie wydarzenia w Paryżu, nieco przystopowały Nasze wpisy dotyczące tego miasta. 
I to nie dlatego, aby pokazywać piękną architekturę, kiedy w wiadomościach widzimy jak mało architektura Paryża jest w tej chwili istotna. Ani nie dlatego, aby pokazywać piękne miejsca, chociaż teraz temat jest bardzo polityczny i nikt nie zwraca na to uwagi. Ale, aby mimo tego co się tam teraz dzieje, dostrzegać atuty świata, bo tak szybko wszystko się zmienia, że możemy coś przeoczyć lub nie mieć szansy dostrzegać piękna tych miejsc kolejnym razem.

Dlatego jeżeli mimo wszystko będziecie mieć szansę oglądać Piramidę Luwru w Paryżu, to dzisiaj pokazujemy Wam i opisujemy czym ona właściwie jest. A jeżeli nie uda Wam się jej zobaczyć na żywo, to mamy nadzieję, że temat będzie dla Was przynajmniej częściowo odpowiednikiem prawdziwego zwiedzania i zrozumienia, że każde miejsce należy szanować i dostrzegać, bo za chwilkę może już wyglądać inaczej.

Konstrukcja Luwru wykonana jest ze stali i szkła, a jej projekt wykonał Ieoh Ming Pei.
Budowa Piramidy została zakończona w 1989 roku, więc można zauważyć, że w przyszłym roku  (więc już za chwilkę) będzie obchodzić swoje 30-lecie, a jej nowoczesna forma była budowana w latach kiedy nowoczesność była wręcz unikatem.
Wymiary piramidy to bok podstawy o długości 35,42 m, wysokość 21,65 m, a waga konstrukcji to 180 ton.

Pod piramidą znajduje się główny hall wejściowy do muzeum nazywane Hallem Napoleona. Mieści się tu informacja, kasy biletowe, kawiarnie, butiki z pamiątkami. Do skrzydeł Pałacu, z tego miejsca, prowadzą trzy ścieżki zlokalizowane pod ziemią. Każde półpiętro poszczególnej ścieżki, zadaszone jest dodatkową piramidką. Luwr to bowiem dawny Pałac królewski w Paryżu, a obecnie mieści się tu właśnie jedno z największych i najstarszych muzeów na świecie.

Nie tylko Piramida Luwru jest jednym z ważniejszych punktów orientacyjnych miasta, ale jest również najczęściej odwiedzana na świecie.
W muzeum, 10 lat temu, czyli w 2008 roku wprowadzono odrębne tematycznie działy, dzięki czemu zainteresowani mogą obejrzeć kolekcje zbiorów między innymi: Starożytnego Egiptu, Starożytnego Bliskiego Wschodu, Starożytnej Grecji, Starożytnego Rzymu, Sztuki Islamu, Rzeźby, Malarstwa, Rzemiosła Artystycznego, Rysunku czy Grafiki.

Każdy zainteresowany z pewnością znajdzie coś dla siebie. 
Mimo, że miejsce jest teraz mocno oblegane w inny sposób niż turystyczny, to warto tu być i zobaczyć bryłę na żywo. Sami zobaczcie jak prezentuje się na zdjęciach.

szklana piramida

piramida oświetlona

paryż szklana piramida

szklana piarmida

szklana piramida

fontanna paryż

fontanna w paryżu

paryż

luwr

piramida paryż

luwr szklana piramida

paryż plac przy luwrze

paryż

luwr paryż

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

CO O TYM SĄDZISZ?