14.12.2018

wieża Eiffla - nowoczesność od lat

paryż

Ostatnio była Piramida Luwru w Paryżu, a dzisiaj nie mogło obyć się bez wieży Eiffela.
Wieża, która jest znana na całym świecie, nawet przez tych, którzy nie widzieli jej na żywo. Jest to symbol miasta i całej Francji, a wysokością jest najwyższa w Paryżu i piąta co do wysokości we Francji.


paryż

Kiedy powstała, czyli w roku 1889 była najwyższą wieżą na świecie. Jej wysokość to 324 metry, czyli ok. 81 pięter
Wieża Eiffela nazywana jest też "żelazną damą" i znajduje się w zachodniej części miasta.
Została zbudowana specjalnie na paryską wystawę światową, aby ukazać i zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki. Miała również upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej i być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo - technicznej.

wieża eiffla


Jak wiele osób wie, wieża Eiffela miała być rozebrana po 20 latach, ale konstruktor Gustave Eiffele nie pozwolił do tego dopuścić, a w tym celu założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne.

Jednak nie o samej historii wieży dzisiaj będzie, ale o efekcie wizualnym jaką robi w mieście i wśród zwiedzających. Wysokość konstrukcji sama w sobie nie robi ogromnego wrażenia. Wrażenie bardziej robi konstrukcja bryły i fakt, że była budowana prawie 130 lat temu (130 rocznica będzie w przyszłym roku), więc ta dosyć prosta, ale jakże nowoczesna bryła do tej pory pasuje do zmieniającego się świata i nowo powstających brył architektonicznych.

podróż


Czy warto zobaczyć wieżę na żywo?
Czy warto na nią wchodzić?
Oczywiście tak. Tylko pamiętajcie, żeby zamówić bilety na wejście znacznie wcześniej niż do Paryża dotrzecie. Dzięki temu unikniecie ogromnych kolejek.
A teraz zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć wieży Eiffela z różnej perspektywy.

paryż

podróż do paryża

paryż

paryż wieża

paryż

podróż po paryżu

francja

paryż widok na miasto

miasto paryż

oświetlony paryż

punkt widokowy w paryżu

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

CO O TYM SĄDZISZ?